Важно е да задаваш правилните въпроси. Ето и най-важните, свързани със състоянието.
Как се разпознава хемороидопатията?
Имам кървене, секреция на слуз, сърбеж и болка в аналната област. Имам ли хемороиди?
Твоите симптоми са подобни на тези при хемороидална криза. Трябва да се консултираш с личния ти лекар, тъй като има различни решения на проблема.
Кога и с кого трябва да се консултирам по повод хемороиди?
Ако периодично имаш най-малко един от следните симптоми: кървене, анален дискомфорт и болка, повишено отделяне на слуз, локално дразнене, отпускане на сфинктера, консултирай се с твоя личен лекар, специалист (хирург или проктолог) или фармацевт. Твоят личен лекар (ОПЛ) ще проведе клиничен преглед и ако е необходимо, ще те насочи към специалист за допълнителни изследвания.
Избери кабинети за консултация
Как може моят лекар да установи, че страдам от хемороидална болест?
Твоят лекар ще проведе клиничен преглед, който се изразява в оглед на ректума за установяване на наличие на външни хемороиди и пролапс на вътрешни хемороиди. Диагнозата вътрешни хемороиди се поставя чрез проктоскопия.
Начин на живот и превенция на хемороидални симптоми
Могат ли промените в моя режим на хранене да спомогнат за предотвратяване на хемороидални кризи?
Спазването на балансирана диета, богата на естествени фибри, и избягването на пикантни храни, кофеин, чай и алкохол, може да спомогне за предотвратяване на симптомите на хемороиди.
Може ли спортуването да забави настъпването на хемороидална криза?
Зависи от вида спорт. Някои спортове, като ходене и плуване, са полезни, тъй като подобряват венозното кръвообращение.
Но спортове като вдигане на тежести, каране на колело, езда, както и упражнения, изискващи продължително седене, влошават хемороидите и трябва да бъдат избягвани.