Хемороидите, или възпалените кръвоносни съдове в ректума и ануса, могат да превърнат едно просто действие като изхождането в болезнено изпитание. Симптомите трудно могат да бъдат пренебрегнати – анална болка, сърбеж, кървене и възможен пролапс. От друга страна, стресът се е превърнал в част от съвременния начин на живот. Хроничният стрес се свързва с множество проблеми със здравето, включително високо кръвно налягане или психически проблеми като депресия и тревожност. Но може ли стресът да допринесе и за появата на хемороиди? Нека да разгледаме връзката между стреса и развитието на хемороиди.
Да разбираме хемороидите: вътрешни и външни
Хемороидите могат да бъдат разделени на 2 вида: вътрешни и външни хемороиди. Първите се образуват в ректума, докато последните се появяват в областта на ануса. Независимо от вида на хемороидите, изхождането при хората, страдащи от хемороиди, може да бъде свързано със сериозен дискомфорт и усложнения.
Ролята на стреса за храносмилателното здраве
Храносмилателната система, и най-вече червата, се влияят силно от стреса. Червата, място, населено от стотици милиони неврони и бактерии, непрекъснато обменят информация с мозъка. Стресът може да наруши тази комуникация, като предизвика поява на дискомфорт и потенциално обостряне на храносмилателни нарушения.2 Важно е да се отбележи, че въпреки наличието на връзка между хемороидите и стреса, стресът не е пряка причина за развитието на хемороиди. Вместо това, той нарушава функционирането на храносмилателната система, водейки до състояния като запек или диария, които могат да предизвикат появата на хемороди.3
Когато човек е стресиран, мозъкът изпраща сигнали до червата, които съответно реагират. При някои хора тези реакции могат да се изразят в коремни спазми, запек или диария. Ако бъдат тежки, тези състояния могат да доведат до поява или влошаване на съществуващи хемороиди.2
Контролиране на стреса за предотвратяване на хемороиди
За предотвратяване на развитието на хемороиди или тяхното облекчаване могат да допринесат някои промени в начина на живот и самостоятелно прилагани мерки. Предлагаме ви 6 практични начина за намаляване на стреса и постигане на нормална дефекация:
- Медитация: Съзнателната медитация може да допринесе за постигане на спокойствие и да ви помогне да се фокусирате, като същевременно държите стресиращите мисли под контрол.
- Терапия със смях: Искреният спонтанен смях може да намали хормоните на стреса и да увеличи освобождаването на вещества, допринасящи за добро настроение. Гледането на комедия или приятно прекарано време с приятели, могат да спомогнат за намаляване на нивата на стрес.4
- Общуване с любимите хора: Контактите със семейството и приятелите в моменти на стрес могат да осигурят моралната подкрепа, от която се нуждаете, и дори могат да ви помогнат да намерите решение на вашите проблеми
- Музикална терапия: Оптимистичната музика може да ви помогне да се разсеете, да отслаби напрежението на мускулите и да намали стреса.
- Спортуване: Физическата активност може да стимулира освобождаването на ендорфини, засилващи усещането за благосъстояние и спокойствие. Тя също така спомага за регулиране на функцията на червата.4 Физическата активност е мощно средство за борба със стреса. Ако силно натоварващите тренировки не са ви по вкуса, има много успокояващи упражнения като йога, които можете да изпълнявате вкъщи, или пък да направите една спокойна разходка в квартала.
Потърсете медицинска помощ:
Въпреки всички усилия, ако имате хемороидални симптоми винаги трябва да се консултирате с вашия лекар относно начина на лечение. Лекарят ще ви помогне да изберете най-подходящото лечение за вашето състояние, което може да бъде без хирургична намеса, като лечение с веноактивни лекарства, или при небходимост ще обсъди с вас провеждане на хирургична процедура за отстраняване или намаляване на хемороидите. Само вашият лекар знае коя е най-добрата алтернатива за вас!
Потърсете лекар
Стресът и хемороидите са по-тясно свързани, отколкото сте си представяли. Макар, че стресът не може пряко да предизвика появата на хемороиди, той може да доведе до значими нарушения на храносмилателната система, водещи до състояния, предизвикващи хемороиди. Ефективният контрол на стреса и възприемането на здравословен начин на живот ще ви помогне да намалите риска от развитие на хемороиди и да подобрите цялостното си здравословно състояние.
Още за хемороидите можете да прочетете в секцията ни „За хемороидите“.
- Lohsiriwat V. Hemorrhoids: From basic pathophysiology to clinical management. World J Gastroenterol. 2012;18:20069-2017.
- American Psychological Association. Stress effects on the body. 2018.
- De Marco S, Tiso D. Lifestyle and risk factors in hemorrhoidal disease. Front Surg. 2021;8:729166.
- Dr. Dale Prokupek. How stress affects hemorrhoids. 2020